מכתש רמון קורא לכם! 5 מאגרי מים שאסור לפספס

22/10/2019 · על ידי עומר זיו

כמו מטר מטאורים, הסוחף אליו עשרות ומאות אנשים למדבר ולמכתש, כך גם מאגרי המים והגבים שהתמלאו לאחרונה קוראים לכם. ההבדל הוא, לפחות מנסיוני, שאותם לילות של כוכבים נופלים נוטים לאכזב. ובכן, אם לא תתעצלו ותקדימו לצאת, לראות ולטבול במאגרי המים והגבים של מכתש רמון ודרומה לו – לא תתאכזבו. ויפה שעה אחת קודם. הנה 5 מאגרים נגישים לכל רכב. מצפון לדרום, ממכתש רמון ועד הערבה.

עדכון אוקטובר 2019: כל המקומות המוזכרים בכתבה כאן שטפו במהלך החודש. שימו לב שציר צבעי רמון סגור עד להודעה חדשה עקב עבודות פיתוח.

שימו לב: יש לשים לב לתחזית מזג האוויר ולא לצאת לטייל אם יש חשש לשטפונות – ניתן לבדוק אם יש התראה באתר השירות המטארולוגי בלינק הזה ובאתר מטאו-טק כאן.

חניון אבן, רוח מים – חוף הים של המכתש

מכתש רמון ומאגר עשת

איך מגיעים:

ממצפה רמון נוסעים דרומה ויורדים עם כביש 40 למכתש. חולפים על פני הכניסה לאתר "המנסרה" עד שתבחינו בשלט חום גדול ובו כתוב "אבן רוח מים". חונים ברחבת החניה ויורדים בשביל מסודר אל שני האגמים שניקוו שם.

זמן נסיעה ממצפה רמון: כ-10 דקות. לצפייה במסלול הנסיעה דרך וייז לחצו כאן >>

טיפים שימושיים:

 • לא לשכוח: פקל קפה.
 • קלאסי למשפחות וילדים. במקום חולות צבעוניים למילוי בקבוקים.
 • נכון לביקורי האחרון במקום קיים שלט המורה שהכניסה למים אסורה. מקסימום שיכשוך.

גן לאומי צבעי המכתש – דרך נוף ששווה להכיר

מכתש רמון ומאגר עשת

גן לאומי צבעי המכתש

איך מגיעים:

 נכון להיום ציר צבעי רמון סגור עקב עבודות פיתוח. מחניון "אבן רוח מים" ממשיכים כשני קילומטרים דרומה על כביש 40 ופונים שמאלה (מזרחה) בכיוון דרך עפר בסימון שבילים כחול ובה שלט זמני "ברוכים הבאים – גן לאומי צבעי מכתש רמון". ממשיכים בנסיעה של 5 דקות לערך עד שתגיעו לרחבת חניה קטנה משמאל שבקצה שלה מעקה בטיחות, כאן חונים. המחצבה צבעונית ומרשימה ומלאה במים! הכניסה לתחתית המחצבה אינה מסודרת.

זמן נסיעה ממצפה רמון: כ-20 דקות.

טיפים שימושיים:

 • לא לשכוח: פקל קפה.
 • נכון לביקורי האחרון במקום קיים שלט המורה שהכניסה למים אסורה. 

פרסת נקרות – המסלול המפורסם במכתש רמון כפי שלא הכרתם

פרסת נקרות מכתש רמון

פרסת נקרות

איך מגיעים:

מכביש 40 החוצה את המכתש פונים לכיוון חאן בארות (סימון שבילים אדום תחילה) ועוקבים אחר השילוט לעין סהרונים. הדרך עבירה לכל רכב ונקודת החניה היא בחניון מוסדר בסמוך לחאן סהרונים.

מרחבת החניה, יש לכם שתי אפשרויות: האחת  – מסלול מעגלי בין 3 שעות המתחיל בעין סהרונים (סמ"ש כחול) וממשיך לאחר יציאה מהפרסה לסימון שבילים ירוק (עם שילוט המורה לעין סהרונים) שיחבר אתכם חזרה אל דרך ג'יפים וסימון שבילים אדום שיוביל אתכם עד לרכב. לפני ההליכה -היעזרו במפה הניצבת ברחבת החניה להבנה של המסלול.

שימו לב: החלק בפרסת נקרות שהתמלא במים הוא בצדה המזרחי והצר ביותר, קרי ביציאה ממנה לאלו שבאים מכיוון עין סהרונים. אפשרות שנייה היא קצרה יותר ובה יש ללכת הפוך. כלומר, מרחבת החניה יש לצאת מזרחה על סימון שבילים אדום (לכיוון מעלה דקלים) ומשם דרך סימון שבילים ירוק ועם ההגעה לאפיק הרחבה של נחל נקרות יש לפנות ימינה (מערבה) לסימון שבילים כחול עד הכניסה לפרסה. אפשרות זו תביא אתכם מהר יותר אל החלק המלא במים שלה.

הנה מפת סימון שבילים פתוחה עם כל הפרטים על המסלול >> 

זמן נסיעה ממצפה רמון: 30-40 דקות. ניתן לרשום בווייז "חאן סהרונים".

חשוב לדעת:

 • יש להצטייד ולהתארגן לטיול הליכה בן 3 שעות הכולל נעליים, כובע ו-3 ליטרים של מים. זה בעיקר לאלו הבוחרים במסלול המלא המקיף את כל הפרסה.
 • אנא קראו את הכתבה "בטיחות בטיולים – 10 כללים חשובים" לפני צאתכם למסלול.
 • במעבר המים בפרסת נקרות יש חלק הדורש שחייה.
 • לא להשאיר חפצי ערך רכב.
 • אין לצאת למסלול בעת חשש לשטפונות. 

גב ילק – בריכה פרטית על הדרך

גב ילק

איך מגיעים:

נוסעים דרומה ממצפה וחוצים את כל מכתש רמון עם הכביש. ההגעה לרחבת החניה של גב ילק אינה מסומנת אולם הדרך היורדת מהכביש אל הגב כבר נחרשה רבות. רחבת החניה נמצאת מעל אפיק הנחל אליו יש לרדת בזהירות עד לגב המים (10 דקות הליכה). ככה זה נראה בוידאו.

זמן נסיעה ממצפה רמון: 25 דקות. לצפייה במסלול הנסיעה דרך וייז לחצו כאן >>

טיפים שימושיים:

 • לא לשכוח: פקל קפה.
 • לא להשאיר חפצי ערך ברכב.
 • הגב נמצא ממזרח לכביש 40.
 • אין להגיע למקום בזמן חשש לשטפונות.

מאגר עשת – סיום מופלא למסע

מאגר עשת

מאגר עשת

מאגר עשת
צילום: גל שפירא.

איך מגיעים:

כאשר מאגר עשת מתמלא מים כל הערבה חוגגת. אתם לא הוזים אם תראו אבובים וקיאקים שטים באגם, ככה לפתע בלב המדבר. המאגר נמצא בשפך נחל חיון והדרך אליו נגישה לכל רכב. יש לחנות ברחבת התצפית ומשם ניתן לרדת אל המאגר.

זמן נסיעה ממצפה רמון: שעה. ניתן לשים בווייז "מאגר עשת הדסה" >>

טיפים שימושיים:

 • שימו לב שפרט לסככה שבתצפית אין צל במקום.
 • לא לשכוח: פקל קפה, מזרון ים.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת מצב השמורה ולשקול טיול עם מדריך מוסמך במידת הצורך. אין לצאת למסלול בעת חשש לשטפונות.

***
נסעתם? ביקרתם באחד מן המקומות?  – אשמח אם תעדכנו איך היה ומה המצב שם. השאירו תגובה.

עוד עשוי לעניין אותך

התגובות שלכם

2 תגובות על “מכתש רמון קורא לכם! 5 מאגרי מים שאסור לפספס

 1. מה הסיכוי למצוא מים באחד המסלולים באמצע אוגוסט?
  אנחנו משפחה "תפרנים" של 8 נפשות ולא הייתי רוצה לסחוב את כולם ולהתאכזב.

  כמו כן אם רוצים ליששון באוהלים בשטח, איפה כדאי וזה לא מסוכן, מצד אוכלוסיה עויינת וכד' או שלא מומלץ וכדאי לישון בחניון של החברה להגנת הטבע?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *