מונטנגרו – טיול טבע וטרק באלפים הדינאריים

נובמבר 10, 2017 · על ידי עומר זיו

מונטנגרו היא מדינה קטנה בחבל הבלקן. היא קטנה כמו הנגב (באמת) – ואף על פי כן טיול וטרק במונטנגרו מבטיח טבע קסום, הרים עוצרי נשימה, נהרות טורקיז, היסטוריה מרתקת ואנשים טובי לב. כל זה במרחק שעתיים וחצי טיסה מישראל. הנה כמה מילים ובעיקר תמונות מהמקומות שכדאי לבקר בהם במדינה.

מונטנגרו - טיול טבע והליכה

מונטנגרו – מדינת ההר ומדינת החוף

מונטנגרו מחולקת לשתיים: מדינת החוף ומדינת ההר. הראשונה שוכנת לאורך קו החוף והמפרצים של הים האדריאטי. לאורכה הערים הרומיות והונציאניות העתיקות כדוגמת הרצג נובי (Herceg Novi) ובר (Bar) והמפורסמות שהן קוטור (Kotor) ובודבה (Budva). מדינת ההר היא כל מה שמשתרע למעשה מקו החוף צפונה וצפון מערבה משם אל עומק האלפים הדינאריים החוצים את הבלקן וגם את מונטנגרו.

המעבר בין שתי "המדינות" הללו הוא חד וההרים הנופלים בצורה דרמטית אל קו החוף יעידו על כך. רכסי ההרים והשמורות המרכיבים את חבל ארץ זה הם שמורת הדורמיטור ורכס הבובטוב קוק (2,522 מטרים – הפסגה הגבוה במונטנגרו), רכס הסיניאבינה (Sinjajevina) ורכס הבלאשיסצ'ה ושמורת ביוגרד (Biograd) הנמצאים בחלק הצפון מערבי של מונטנגרו. ההרים והעמקים שבינהם מופרדים על-ידי קניונים עצומים ומרשימים כדוגמת קניון הפיבה (Piva), המורטצ'ה (Moraca) והמפורסם שבהם – קניון הטרה (Tara), הנחשב לאחד הקניונים העמוקים בעולם.

מונטנגרו - טיול טבע
מבט על מפרץ קוטור וברקע הים האדריאטי. ניתן להבחין כיצד ההרים נופלים ישירות אל קו החוף ויוצרים נוף דרמטי.

מדינת ההר: הדורמיטור, הבלאשיסצ'ה, האגם השחור ואגם ביוגרד

פחות ממליון תושבים חיים במונטנגרו על תא שטח כגודל חצי ממדינת ישראל. כאשר תא השטח הזה הוא ברובו הררי התוצאה היא ברורה: מרחבים אינוספיים ללא נגיעת אדם. רק הרים וכרי דשא. עדיין, טיול במדינה הבלקנית הצעירה יפגיש אתכם עם תושבי הכפרים בהרים. בעונת הקיץ נודדות המשפחות המסורתיות אל ההרים, מתפרנסות וחיות ממה שגדל להם בחצר האחורית ותו לא. בקתות הקיץ (Katun) הם חלק מהנוף ההררי. מסלולי ההליכה והטרקים מתבססים בהרבה מן המקרים על אירוח ולינה במקומות אלו. כך, נהנים המטיילים ברגל מחוויה אותנטית ונעימה מצד אחד ואילו למקומיים אין רע בקצת פרנסה מתיירוץ חוץ. אלו המקומות שלא כדאי לכם לפספס בזמן ביקור במדינת ההר.

שמורת הדורמיטור והאגם השחור:

מונטנגרו - האגם השחור

כמו שאין תייר בישראל שלא מבקר במצדה, כך אין תייר במונטנגררו שלא מבקר בשמורת הדורמיטור והאגם השחור – ובצדק. השמורה, אשר הוכרזה כאתר מורשת עולמית, מדהימה ביופייה ועוצמתה. אפשרות אחת לטייל בה היא באמצעות רכב פרטי או ג'יפ. ניתן לנסוע בדרך הנוף המקיפה את רכס הבובטוב קוק והשמורה כולה ולשלב מספר תצפיות מרשימות על קניון הטרה והפיבה. במעבר העונות ניתן אפילו לתפוס שלג בפסגות ובמדרונות ההרים. אפשרות נוספת לחוות את המקום היא ברגל. לחובבי ההליכה מציעה השמורה כולה מסלולי טיול מסביב לאגמים ובין רכסי ההרים בדרגות קושי מקל ועד קשה מאוד. עיר המוצא בה נהוג לישון לפחות לילה אחד היא ז'בליאק.

נהר הטרה – רפטינג ואומגה בקניון העמוק בעולם:

מונטנגרו

רכס הבלאשיסצ'ה ואגם ביוגרד

 

התגובות שלכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *